Zaujímavosti

Ako prať košele

Kvalitné košele sú veľmi často vyrobené z jemných materiálov, ktoré si zaslúžia šetrnú starostlivosť. Košeľu by ste určite nemali len tak hodiť do práčky, nastaviť najviac otáčok a potom sušiť na radiátore. Prečítajte si náš návod na pranie košiel a uchovajte si ich dlho ako nové.

Ako prať košele

Než sa pustíte do samotného prania, nesmiete zabudnúť na niekoľko krokov:

  1. Zapnite všetky gombíky na košeli, nezabudnite ani na tie na zápästí.
  2. Otočte košeľu naruby.
  3. Nezabudnite otočiť aj manžety a límec.
  4. Nastavte program na jemné prádlo.
  5. Podívajte se na všitý štítok a podľa neho nastavte najvyššiu povolenú teplotu
  6. Nepreplňujte bubon, perte súčasne maximálne 6 košiel.

Na koľko stupňov prať košeľu?

Ak ste typ ľudí, ktorí okamžite po zakúpení nového oblečenia odstrihávajú ceduľky s maximálnou teplotou prania, pravdepodobne vás zaujíma všeobecná poučka na ideálnu teplotu prania košiel.

Košele perte na 30 °C. Ak je viac špinavá, môžete zvoliť až až 40 °C, viac ale určite nie. Riskovali by ste, že sa jemné vlákna poničia.

Na koľko otáčok žmýkať košeľu?

Jemnú starostlivosť je dôležité dodržiavať nielen u samotného prania, ale tiež u následného žmýkania.

Nastavte vašu automatickú práčku na 400, maximálne na 600 otáčok. Pri vyšších otáčkach by sa vlákna košele mohli polámať a samotná košeľa by sa vám veľmi skoro začala trhať.

Ako vyprať límček?

Límček a manžety bývajú na košeliach najviac znečistené od potu a intenzívneho kontaktu s kožou.

Límček pred samotným praním potrite vodou a žlčovým mydlom (alebo zvolte ako alternatívu neorganické jadrové mydlo). Nechajte niekoľko minút pôsobiť a až potom vložte do práčky.

Ako sušiť košele

  1. Košeľu vytiahnite z práčky ešte vlhkú.
  2. Nikdy ju ručne nežmýkajte.
  3. Obráťte košeľu na lícovú stranu a skontrolujte, že sú všetky gombíky zapnuté.
  4. Poveste na vešiak a vypnite, aby sa prevesila úplne do rovna.

Čo nerobiť pri sušení košiel

Vlhkú košeľu na vešiaku zaveste napríklad na sušiak alebo na garnižu nad oknom. Nemali by ste ju vešať v blízkosti kúrenia alebo priameho zdroja tepla.

Nikdy nevešajte košeľu na štipce – tie látku príliš zvierajú, môžu polámať jednotlivé vlákna a tieto miesta sa následne horšie žehlia. Rovnako tak košeľu nepokládajte na kúrenie – vysoké teploty môžu vlákna spáliť.

Tak a keď už viete, ako sa správne starať o košele, je načase aby ste si rozšírili aj váš šatník. Podívajte sa na náš široký výber strihov aj farieb košiel a nakúpte si ich aj do zásoby. Napríklad flanelové košele – pracovné i do mesta.