Zaujímavosti

Ako odstrániť zaprané škvrny

Zaprané prádlo. Stalo sa to niekedy pravdepodobne každému. Je jedno či ste zaprali škvrnu o ktorej ste predpokládali, že sa v práčke vyperie, alebo ste omylom k bielemu prádlu vložili jeden kúsok farebný. Poradíme vám ako na to, aby bolo vaše oblečenie opäť ako nové.

Zaprané škvrny na oblečení

Rady typu – škvrnu sa pokúste odstrániť čo najrýchlejšie po tom, čo sa na oblečení urobila – tu jednoducho neplatí. Práve ste vytiahli svoj obľúbený kúsok z práčky a namiesto toho, aby škvrna zmizla, stále ju vidíte. Nemusíte oblečenie hneď vyhadzovať. Je ešte niekoľko postupov, ktoré môžete vyskúšať.

 

Žlčové mydlo

Tento pomocník by vám doma určite nemal chýbať. Žlčové mydlo pomáha odstrániť drtivú väčšinu škvŕn, a to i tých zaschnutých alebo zapraných. Na zapranú škvrnu naneste žlčové mydlo a preperte v rukách. Budete musieť použiť väčšiu silu alebo jemný kartáčik. Škvrna sa pri praní dostala hlboko do textilu. Nechajte oblečenie uschnúť a skontrolujte či škvrna zmizla. Ak nie, celý postup opakujte. Ak zmizla, vyperte oblečenie v bežnej práčke.

 

Tableta do umývačky

Ak máte doma umývačku na riad, tablety na umývanie vám pomôžu aj so škvrnami. Obsahujú mnoho odmašťovadiel a prípravkov na odstránenie zaschnutých potravín. Vložte tabletu na riad do pracieho bubnu a zvolte klasický prací program. Ak periete farebné prádlo, dopredu vyskúšajte či tableta nezmení jeho farebnosť.

 

Prací prášok

Áno, presne ten prací prášok, ktorým ste pôvodne daný kúsok oblečenia vyprali. Tentokrát ale zapranú škvrnu namočte a pracím práškom posypte. Nechajte takto odpočívať aspoň dva dni, behom ktorých sa vytvorí z prášku krusta. Pokúste sa prací prášok na škvrne udržiavať stále mokrý – jednoducho ho niekoľkokrát behom tejto doby pokvapkajte vodou. Potom klasicky vyperte v automatickej práčke.

 

Technický benzín, Jar

Pokiaľ ste zaprali olejovú škvrnu, najlepšie vám pomôže technický benzín alebo bežný prípravok na umývanie riadu. Preperte škvrnu od oleja v technickom benzíne toľkokrát, kým úplne nezmizne.

Ak nemáte doma technický benzín, obdobne by mal poslúžiť aj prípravok na umývanie riadu. Jednoducho textil navlhčite, naneste trošku jaru a preperte v rukách. Potom opäť klasicky vyperte v automatickej práčke.

 

Prípravky na odstraňovanie škvŕn

Pokiaľ nezabral ani jeden z vyššie popísaných postupov, skúste sa vydať ešte do drogérie a kúpte si niektorý z prípravkov na odstraňovanie škvŕn. Ideálnym pomocníkom je v tomto prípade Vanish, Jeleň na fľaky alebo akýkoľvek ďalší odstraňovač škvŕn.

Skrátene:

Žlčové mydlo Naniesť mydlo a votrieť silou alebo jemnou kefkou
Tableta do umývačky Vložiť tabletu do bubna a zvoliť klasický prací program  pozor na farebné oblečenie
Prací prášok Škvrnu namočiť a posypať, nechať aspoň 2 dni a prášok udržiavať mokrý
Technický beznín, Jar Na škvrny od oleja, prať kým nezmiznú
Odstraňovač škvŕn Použitie podľa návodu

 

Zaprané prádlo inou farbou

Pokiaľ sa vám do práčky k bielemu prádlu omylom zatúlal nejaký farebný kúsok, určite nie ste teraz nadšení zo zafarbeného prádla. Existuje niekoľko postupov, ktorými omylom zafarbenému prádlu môžete vrátiť jeho pôvodnú farebnosť. Nič nevzdávajte a vyskúšajte niektorý z nasledujúcich postupov.

 

Jedlá soda

Jedlá soda je jedným z ďalších pomocníkov, ktorý by vám určite doma nemal chýbať. Ak ste biele prádlo omylom zaprali, pridajte jednu vrchovatú lyžičku jedlej sódy do bubna práčky a normálne vyperte.

 

Prášek do pečiva

Ak sem tam upečiete nejakú dobrú buchtu, určite doma nájdete ešte jeden sáčok prášku do pečiva. Aj on má kúzelné účinky na omylom zafarbené prádlo. Vysypte jeden celý sáčok prášku do pečiva do bubna práčky a prádlo vyperte klasickým spôsobom. Ak máte strach že prášok vypení, pridajte aj trošku aviváže, ktorá tomu zabrání.

 

Vyváranie

Dnes už máloktorá gazdinka vyvára plienky pre svoju ratolesť, ale pokiaľ sa vám omylom zafarbilo biele prádlo a nič iného nezaberá, môžete tento klasický postup vyskúšať. Do hrnca dajte veľké množstvo vody a priveďte k varu. Prádlo do hrnca potom vložte a chvíľku povarte. Pre dokonalý efekt pridajte trošku nastrúhaného jadrového mydla.

 

Odfarbovač na omylom zafarbené prádlo

V drogérii zoženiete mnoho prípravkov na omylom zafarbené prádlo ako je napríklad Savo Perex či ďalšie. Doporučujeme ich použiť skôr na biele prádlo. U farebného prádla totiž nie len že odstráni zapraný odtieň, ale nezriedka kedy tiež pôvodnú farbu.

 

Zašednutá bielizeň

Ďalším nešvárom bieleho prádla je tiež to, že časom môže praním zašednúť. Spísali sme pre vás návod, ako vybieliť zašednuté prádlo, v ktorom nájdete veľa zaujímavých rád a tipov.

 

Čo robiť, keď nič nepomohlo?

Ak ani jeden z vyššie zmienených postupov proste nezabral, nedá sa nič robiť. Škvrna sa dostala príliš hlboko do textilu alebo látka nereaguje na žiadny z prípravkov. V tom prípade ostáva už len si povedať: “je to len látka” a mávnuť nad škvrnou rukou. Tento kúsok oblečenia sa vám stále bude hodiť napríklad do lesa či na záhradu. A naviac uvolní miesto novému oblečeniu vo vašom šatníku. Tak na nič nečakajte a vyberte si z našej širokej ponuky. Kúpte si napríklad kvalitné tričká z biobavlny.