Zaujímavosti

Ako vybrať vložky do obuvi?

Kvalitná a pohodlná obuv je základom. Často ale nestačí k tomu, aby chodidla ostali zdravé a chôdza či dlhodobé státie nespôsobovali žiadne nepohodlie. Preto sú neoddeliteľnou súčasťou správneho obutia aj vložky do obuvi.

Vložky do obuvi pomôžu ak vás bolia nohy a páli spodná časť chodidiel, máte vystrelujúce bolesti do celej nohy, cítite bolesť na nárte alebo máte zdravotné problémy ako ploché nohy či prepadnutú klenbu nohy.

Dnes už se vyrábí z různých moderních materiálů, které se vyznačují svými specifickými fyzikálně-mechanickými vlastnostmi. Díky tomu jsou schopné zvýšit komfort chůzesnížit bolesti i únavu a působí také jako prevence proti vzniku ploché nohy.

Ortopedické vložky do obuvi

Pomáhajú udržať chodidla v správnej polohe, tlmia nárazy a poskytujú ochranu i komfort pri chôdzi i pri dlhom postoji na mieste. Dokážu napraviť následky nevhodnej a lacnej obuvi, predchádzajú vzniku zápachu a zvýšenému poteniu nôh. Vytvárajú tiež ideálne podmienky na tvorbu nožnej klenby u detí a adolescentov.

Zdravé chodidlo 1. stupeň poklesu klenby 2. stupeň poklesu klenby 3. stupeň poklesu klenby
Zdravé chodidlo 1. stupeň poklesu klenby 2. stupeň poklesu klenby 3. stupeň poklesu klenby

 

Ortopedické vložky jsou vhodné nejen pro ploché nohy, ale fungují také jako prevence mnoha dalších vad chodidel:

Deformácie kĺbov na palcoch artróza
Kladívkové prsty vrodené či neurologické choroby
Otlaky nôh pluzgiere, kurie oká, bradavice, plesne
Pätové ostrohy bolest v okolí paty a při zatížení vazů

 

Detské vložky do obuvi

Deti sú neustále v pohybe, čo je správne a je potrebné ich v tom maximálne podporovať. Pri pohybe sa, ale nohy potia, a preto musia stále dobre dýchať. Detská obuv by mala byť uzavretá a s kvalitnou vložkou z prírodných materiálov.

Detské vložky by mali byť vyrobené z prírodných materiálov a tvarované tak, aby umožnili detským chodidlám správny vývoj bez vzniku deformácií. U malých detí je plochá noha najčastejším ortopedickým problémom, ktorý sa musí ihneď riešiť. V opačnom prípade môže pretrvať až do dospelosti a mať vážne následky. Ortopedické vložky pre deti je potrebné vymeniť minimálne 2x za rok. Dôležitou súčasťou liečby je aj cvičenie, rehabilitácia, prípadne ortopedické dlahy na noc.

Rovnako ako vložky do obuvi pre dospelých, majú aj tie detské vynikajúce absorbčné vlastnosti, ktoré udržujú nohu v suchu a sviežu. Tlmí prudké nárazy pri veľakrát náročných fyzických aktivitách. Podporujú správne tvarovanie priečnej a pozdĺžnej klenby nohy a fungujú aj ako izolačná vrstva proti pocitu studených nôh.

 

Športové vložky do obuvi

Ak sa radi túlate prírodou, nie je dôležitá len vhodná treková obuv, ale musíte do nej mať aj správne vložky. Počas dlhej chôdze pri turistike majú chodidla vysokú záťaž. Anatomicky tvarované športové vložky do obuvi sú vhodným doplnkom na ochranu chodidiel nielen na turistiku a vrcholový šport, ale aj na beh a mnoho ďalších bežných voľnočasových aktivít.

Vyrábajú sa z prírodných materiálov a zaručujú komfortný pohyb pri akomkoľvek športe. Ďalšou nutnou vlastnosťou športových vložiek je vynikajúca schopnosť pohlcovať pot a eliminovať zápach. Antibakteriálne vložky naviac predchádzajú množeniu mikróbov a plesní.

 

Letné vložky do obuvi

V lete, kedy teploty stúpajú vysoko, je dôležité nosiť predovšetkým prírodné materiály. Chodidla sa viac potia, preto majú letné vložky do obuvi vysokú schopnosť absorbcie potu, zabraňujú vzniku zápachu, často bývajú aromatizované a majú proti plesňové účinky. Nie menej dôležitou vlastnosťou by mala byť dostatočná cirkulácia vzduchu v obuvi. Vložky na leto bývajú veľmi preferované a túto cirkuláciu podporujú.

 

Zimné vložky do obuvi

V zime je najdôležitejšie udržať nohy v suchu a v teple. Výborným pomocníkom sú kvalitné zimné vložky do obuvi s vynikajúcimi tepelnými vlastnosťami vyrobené z hrejúcej vlny. Sú hygienické, dobre pohlcujú pot a zabraňujú vzniku zápachu. Naviac sú príjemne mäkké a môžete si s nimi užívať zimné radovánky.

 

Vložky pre outdoorových nadšencov, poľovníkov či rybárov

Tieto turistické vložky do obuvi sú priamo určené pre náročných užívateľov, ktorí vonku trávia väčšinu svojho dňa. Sú vhodné napríklad pre náročných turistov, poľovníkov či rybárov. Chránia chodidla pri dlhej chôdzi, dlhom postoji a celkovo pri pohybe vonku v nepríjemnom vlhkom a chladnom prostredí.