Zaujímavosti

Ako vyčistiť biele tenisky

Biele tenisky sú štýlové za každých okolností a naviac spestria váš botník. Všetci sme si ale vyskúšali, že ich žiarivá bielosť nemá dlhé trvanie. Akonáhle tenisky začnete nosiť, veľmi skoro stratia svoju bieloskvúcu bielosť a zmenia sa len na ďalšiu nudnú zašednutú obuv. Ale musí to tak naozaj byť? Poradíme vám, ako najlepšie vyčistiť biele tenisky, aby ste im vrátili ich zašlú slávu.

Nepodceňujte pravidelné čistenie

Akousi prevenciou proti strate bielosti je pravidelné a systematické čistenie bielej obuvi. Optimálne je obuv vyčistiť po každom použití. Aj keď sa vám zdá, že obuv je čistá, určite na nej zostal prach a iné drobné čiastôčky. Vždy keď sa vrátite domov, obuv vyčistite vlhkou handričkou do čista.

Škvrna na topánke

Mohlo sa stať, že sa na vašej obľúbenej bielej topánke objavil fľak. Tu je potreba jednať rýchlo a čo najskôr škvrnu odstrániť. Čím dlhšie ju necháte zaschnúť, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí škvrnu vyčistiť a vrátiť topánkam ich bielu farbu.

Impregnovať, impregnovať, impregnovať!

Impregnácia je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti nielen o obuv. Svoje topánky tak môžete zachrániť pred trvalými následkami ušpinenia. Vďaka impregnácii sa totiž na obuvi špina neudrží. Tenká vrstva na topánke ju dokáže ochrániť niekedy až na dobu dvoch týždňov. Záleží ale na frekvencii nosenia obuvi. Je preto dobré topánky pravidelne impregnovať, aspoň raz za dva týždne a na každú topánku naniesť aspoň 3 vrstvy impregnácie.

 

Biele plátené tenisky

Pranie v práčke

Klasické plátené tenisky typu conversky môžete skúsiť vyprať v práčke, aj keď sa to úplne neodporúča. Rozhodne ich neperte kým sú v záruke – vypraním v práčke by ste stratili nárok na reklamáciu. Všeobecne sa neodporúča prať lepenú obuv. Keď už, tak len plátenú či šitú. Je však mnoho názorov, že tento spôsob čistenia je najjednoduchší a najúčinnejší.

Ručné čistenie bielych plátených tenisiek

  • Topánky namočte do studenej vody
  • Zmiešajte jedlú sódu a biely ocot do pasty – môžete to urobiť od oka, ale pomer by mal byť asi 2:3 (sóda:ocot), čistiacu pastu môžete vyrobiť aj z bieleho pracieho prášku. Rovnako poslúži aj mydlo s jeleňom a voda.
  • Mäkkou kefkou nanášajte pastu na textilnú časť obuvi. Zamerajte sa na špinavejšie miesta, ale postupne vyčistite celú topánku. Skúste žiadne miesto nevynechať, pretože na vyčistenej obuvi by zašlé miesta boli po uschnutí vidieť.
  • Topánky opäť opláchnite pod studenou vodou.

 

Gumové časti podrážky

Gumové časti podrážky bývajú spravidla najšpinavšie, ale zároveň znesú o niečo drsnejšie spôsoby čistenia.

  • Guma na obuv – tu kúpite v obchode s obuvou.
  • Bieliaca zubná pasta – pastu nanášajte kefkou na zuby a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, vlhkým kartáčikom gumu poriadne vyčistite a zbytky zubnej pasty dôkladne odstráňte napríklad vlhkou handričkou.
  • Cif a kypriaci prášok – poslúži rovnako ako zubná pasta. Cif môžete použiť samotný alebo ho zmiešajte s kypriacim práškom. Cif nie je potrebané nechať pôsobiť, ale iba s ním gumu vyčistiť. Dávajte pozor, aby sa vám prípravok nedostal na textilnú časť obuvi. Stále ide o chemický čistič do kúpelne. Gumu opäť dôkladne otrite, aby vám tam čistič nezostal.
  • Odlakovač na nehty s acetónom – odlakovač nanášajte pomocou vatového tampónu a vydrhnite škvrny z podrážky.
  • Lieh – môžete použiť rovnakým spôsobom ako odlakovač. Poradí si aj so zažranou špinou.
  • Mydlo a voda – použite jemné mydlo na ruky alebo pár kvapiek jaru, naneste na hubičku a čistite kruhovými pohybmi
  • Citrón – šťava z tohoto osviežujúceho ovocia je výborné prírodné bielidlo. Rozkrojeným citrónom potrite gumové časti podrážky a nechajte pôsobiť štvrť až pol hodiny, potom opláchnite
  • Vazelína – použite bezfarebnú vazelínu a opatrne ju votrite na špinavé miesta, nechajte pôsobiť aspoň 5 minút a zbytky zotrite vlhkou handričkou alebo opláchnite. Dajte pozor, aby ste vazelínou nezašpinili textilnú časť obuvi. Mastnota by sa vám z nej len ťažko dostávala preč.

 

Kožené biele tenisky (tenisky zo syntetickej kože)

Koženú obuv nikdy neperte v práčke.

  • Použite mydlo s jeleňom, ktoré naneste na hubičku alebo handričku a jemne čistite.
  • Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.
  • Obuv opláchnite alebo otrite do čista vlhkou handričkou.

Po vyčistení je na koženú obuv vhodné použiť aj špeciálne biele alebo bezfarebné krémy na bielu kožu. Tie farby nielen oživia, ale kožu na topánkach aj vyživia a naimpregnujú.

Semišové biele tenisky

Špeciálny prípad kožených tenisiek. Nenechajte na nich škvrny dlho zaschnúť.

  • Semiš čistite na sucho špeciálnym jemným kartáčom na nubuk.
  • Na škvrny existujú špeciálne čistiace spreje na semišovú obuv – kúpite v predajni s obuvou.

 

Sušenie vyčistených topánok

  • Topánky vypchajte novinami alebo iným savým papierom a nechajte pomaly vyschnúť na vzduchu. Len tak si udržia svoju farbu i tvar.
  • Nenechávajte obuv schnúť na priamom slnku. UV paprsky síce pomáhajú bieliť látku, ale gumové podrážky by mohli zareagovať opačne a zažltnúť.
  • Nikdy nesušte topánky v sušičke, stratili by nadobro svoj tvar.