Zaujímavosti

Ako vyprať zatuchnuté prádlo

Vaše čerstvo vyprané a čisté prádlo nevonia? Prečo je oblečenie z práčky cítiť zatuchlinou? Na vine môže byť hneď niekoľko vecí. Čítajte ďalej.

 

  1. Prečo prádlo zatuchlo
  2. Ako predchádzať zápachu prádla
  3. Ako sa zbaviť už vzniknutého zápachu

Práve ste vytiahli čerstvo vyprané prádlo z práčky a už teraz cítite, že niečo nie je úplně v poriadku? Ak ste čakali, že čisté prádlo bude svieže a príjemne voňavé, a namiesto toho z neho čpí len zatuchnutý odér, bude asi niečo zle. Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo to tak je.

 

 

1. Prečo prádlo zatuchlo

Dôvodov, prečo prádlo zatuchlo môže byť hneď niekoľko a nie je vždy ľahké odhaliť vinníka hneď na prvýkrát.

  1. Zatvorená práčka  prádlo vytiahnite z práčky ineď po vypraní a potom nechajte práčku otvorenú, aby mohla vo vnútri vyschnúť.
  2. Nízka teplota prania – pranie na nízke teploty je ekologickejšie a väčšina oblečenia dnes pranie na vysoké teploty ani neumožňuje. Ale často je práve nízka teplota prania dôvodom, prečo prádlo zapácha. Čistiace prostriedky sa horšie rozpustia i vyplachujú a môžu sa v práčke usadiť. Tieto usadeniny sa potom môžu uvoľňovať a spôsobovať zápach.
  3. Preplnená práčka – nikdy nepreplňujte bubon práčky. Vždy nechajte prádlu možnosť, aby sa mohlo pri praní voľne pohybovať a tým aj vyčistiť. Keď je prádla v práčke moc, prací prostriedok sa nedostane rovnomerne na všetko oblečenie, môže sa na prádle aj usadzovať. Nakoniec potom nie je prádlo kvalitne vyprané a zapácha.
  4. Pracie gély – v dnešnej dobe stále viac rastie obľuba pracích gélov, ktorých konzistencia má ale bohužiaľ často vo zvyku zanášať úzke miesta práčky, kde sa potom tvoria zapáchajúce nánosy.
  5. Vodný kameň – ano aj vodný kameň môže byť zodpovedný za nevábne voniace prádlo. Ak periete v tvrdej vode a nepoužívate zmäkčovač, môže sa vodný kameň usadiť na topnej špirále. Tá potom nehreje a v studenej vode sa prádlo jednoducho nevyperie.
  6. Zlé sušenie – ak vaše prádlo nezapáchalo hneď po vytiahnutí z práčky, ale začalo byť cítiť v priebehu sušenia, na vine bude najskôr zlý spôsob sušenia. Prádlo je potreba vysušiť hneď a rýchlo. V lete to určite nebýva problém, ale v zime bez sušičky vám môže ľahko a rýchlo zatuchnúť. A ak používate sušičku – nezabudnite ju pravidelne čistiť.
  7. Chyba je v práčke – samozrejme sa môže stáť, že ani jedno z vyššie zmienených nie je príčinou problému. Môže sa jednať aj o komplikovanejšiu situáciu, na ktorú bude nutné zavolať opravára. Môže ísť napríklad o zlé čerpadlo, ktoré nevypustí dokonalo špinavú vodu a prádlo potom zatuchá. Tu už si ale sami neporadíte a potrebujete špecialistu.

2. Ako predchádzať zápachu

Najjednoduchší spôsob ako si poradiť so zatuchnutým prádlom, je vôbec ho nenechať zatuchnúť. Existuje pár ľahkých úkonov, pri dodržiavaní ktorých nedáte zápachu žiadnu šancu.

  1. Pravidelne práčku čistite – práčka zanesená nečistotami a vodným kameňom podporuje rast plesní a baktérií vyvolávajúcimi nepríjemný zápach. Je preto dôležité práčku občas vyčistiť. Vyperte napríklad uteráky na vysokú teplotu, ktorá zničí baktérie a plesne. Ak má práčka vlastné čistenie, pravidelne ho zapínajte. U starších práčok môžete použiť špeciálny prípravok na čistenie práčky. Pravidelne vymývajte nádobu na prášok a kontrolujte a čistite aj gumové tesnenie. Alebo si rovno prečítajte článok o tom, ako vyčistiť práčku.
  2. Správne dávkovanie pracieho prostriedku – ak máte pocit, že čím viac pracieho prostriedku pridávate, tím viac bude prádlo voňať, ste na omyle. Ak je pracieho prostriedku príliš veľa, zle sa rozpustí a má tendenciu sa usadiť nielen v práčke, ale aj priamo na prádle. To potom môže spôsobovať nielen zápach, ale aj kožné problémy. Zároveň nie je vhodné ani používať príliš málo pracieho prostriedku. Vždy preto dôkladne čítajte návod na vašom pracom prostriedku. Viete, kedy pri praní rozhodne nepoužívať aviváž?
  3. Práčku vetrajte – po praní je práčka vlhká a teplá, čo sú optimálne podmienky na rast plesní a baktérií. Preto je potreba nechať práčku po praní poriadne vyvetrať. Nezabudnite otvoriť aj priehradku na pracie prostriedky. Ak je práčka vetraná a suchá, nemajú plesne a s nimi spojený zápach žiadnu šancu.

 

3. Ako sa zbaviť už vzniknutého zápachu

Ak už ale vyprané prádlo zasmrádlo, nemáte inú možnosť než sa tohoto zápachu zbaviť. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu pomôcť prádlo osviežiť.

  1. Pranie v octe – prádlo často zapácha z dôvodu, že je na vláknach usadený prací prostriedok. Ten vytvorí “krustu”, ktorá sa nedá pracím prostriedkom vyprať. Lacným a jednoduchým riešením, ktoré používajú aj profesionálne prádelne, je vyprať prádlo v kyslom pracom kúpeli. To naruší štruktúru inkrustáciou a usadeniny sa z prádla uvoľnia. Existujú samozrejme špeciálne prípravky, ale tie sa nedajú bežne kúpiť. Naprosto rovnako vám ale poslúži aj bežný ocot. Pridajte ho do prania, nezáleží ani na teplote prania. Rovnako odstráni usadeniny z mriežky prádla za studena aj za tepla. Pri praní v tejto kyslej kúpeli nepridávajte k prádlu prací prostriedok – narušili by ste reakciu a nič by sa nestalo. Ak je to potrebné, môžete opakovať, kým sa z prádla neodstránia nánosy. Následne už môžete prádlo vyprať klasicky s bežnými prostriedkami na pranie.
  2. Kypriaci prášok – niektoré gazdinky používajú na pranie kypriaci prášok. Klasicky naplňte práčku a pridajte pracie prostriedky do priehradky tak, ako ste zvyklí. Potom stačí prisypať kypriaci prášok do bubna práčky – na jednu várku jeden sáčok. Kypriaci prášok odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a naviac ho osvieží a rozjasní.
  3. Sóda – dobre pohlcuje pachy aj sóda. Dajte zatuchlé prádlo do vreca a prisypte k nemu jedlú sódu. Je dobré nechať ju pôsobiť cez noc, ale ak nemáte čas, môže stačiť aj niekoľko hodín. Akonáhle prádlo vytiahnete, oprášte ho a dajte vyprať. Kľudne na pranie pridajte kypriaci prášok alebo ocot podľa vyššie zmienených návodov a môžete dosiahnúť silnejšieho účinku. Na sódu ale pozor, je pomerne agresívna a pri častom používaní môže vlákna oblečenia aj poškodiť.