Zaujímavosti

Oblečenie na bicykel

Cyklistika patrí medzi najobľúbenejšie športové aktivity. Jazda na bicykli vás udrží vo výbornej fyzickej kondícii, nepoškodzuje kĺby a dá sa praktizovať takmer v každom veku. Ďalšou výhodou je, že sa nadýchate čerstvého vzduchu a dokonca sa môžete zastaviť a pokochať sa krajinou. Nezabudnite sa však vybaviť kvalitným a predovšetkým pohodlným cyklistickým oblečením. Vaša jazda bude príjemnejšia a vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam spojeným s nevhodným oblečením.

Cyklistické šortky

Každý, kto sa už niekedy viezol na bicykli, vie, že pohodlné sedadlo je nevyhnutné. Nestačí mať pohodlné sedadlo, pretože aj to, ktoré dokonale padne, musí byť „osedlané“. Výrazne vám pomôžu cyklistické šortky alebo nohavice s mäkkou gélovou alebo silikónovou vložkou. Následne sa môžete tešiť na pohodlnejšiu, aj dlhšiu jazdu ako bez tejto šikovnej vychytávky. Samozrejme, vložka nie je nevyhnutnosťou, a ak dávate prednosť klasike, môžete si vybrať aj športové nohavice alebo šortky bez vložky.

Cyklistické dresy

Cyklistické tričká a dresy sú šité na mieru pre cyklistiku. Zadná časť trička je často predĺžená, aby vám neťahalo na chrbát, a často má aj protišmykovú gumičku, ktorá udrží tričko na mieste aj počas náročnej jazdy. Pre lepšiu viditeľnosť a tiež pre bezpečnosť cyklistu sú dresy zvyčajne vo výrazných farbách a často sú vybavené reflexnými prvkami. Spoločným znakom je funkčný materiál, ktorý je priedušný, rýchloschnúci, odvádza pot od tela a udržuje športovca v suchu. Praktické sú tiež zvyčajne vrecká na zadnej strane, do ktorých si môžete uložiť svoje cennosti.

Cyklistické rukavice

Cyklistické rukavice by mal mať každý cyklista, a to nielen na zimu. Zabraňujú skĺzavaniu rúk z riadidiel, zabraňujú nepríjemným odreninám a môžu tiež ochrániť vašu dlaň v prípade pádu. Môžete si vybrať z 2 typov – dlhé alebo krátke cyklistické rukavice. V tomto prípade úplne záleží na osobných preferenciách, niektorí dávajú prednosť krátkym, iní dlhým rukaviciam. Letné cyklistické rukavice bývajú príjemne priedušné, zatiaľ čo zimné rukavice sú zateplené a chránia vaše ruky pred prechladnutím.

Cyklistické bundy

Na bežnú jazdu počas teplejších dní si vystačíte s tenkou vetrovkou, ktorá je skladná a ochráni vás pred vetrom a slabým dažďom. V chladnejších mesiacoch si vyberte zateplenú bundu z nepremokavých a funkčných materiálov. Výhodou je, že tieto bundy nie sú určené len na cyklistiku, ale možno ich použiť aj na iné športové aktivity, ako je turistika, beh na lyžiach, beh a mnohé ďalšie.

Oblečenie do chladných dní

V chladnejších jarných a jesenných dňoch je dôležité udržať telo v suchu a teple. Najčastejšími pomôckami sú termotričká, termospodky a termoponožky. Sú vyrobené z príjemných a funkčných materiálov, ktoré udržujú teplo a zároveň odvádzajú pot od tela.

Buďte vidieť – neriskujte

Najmä za zhoršenej viditeľnosti, v zlom počasí, skoro ráno alebo večer je absolútne nevyhnutné dobre vidieť. Dvojnásobne to platí, ak jazdíte na ceste. Ideálne je preto vybaviť sa reflexnými doplnkami alebo dokonca celým vrchným odevom. Skvelou voľbou je reflexná vesta, reflexná bunda, ale dobre poslúžia aj reflexné pásky, šatky a ďalšie doplnky. Zvláštnym prípadom je špeciálna bunda z reflexnej tkaniny, ktorá zaručuje lepšiu viditeľnosť zo všetkých uhlov.

Batohy

Vrecká na dresoch a bundách sú praktické, ale ak sa chystáte na dlhšiu cestu alebo je chladno, radi vrstvíte oblečenie a potrebujete si so sebou vziať viac vrchného oblečenia, hodí sa malý, kompaktný športový batôžtek. Ideálnou voľbou je taký, ktorý má pitný systém. Môžete si vziať viac vody a ľahko piť aj na cestách. Ak máte malé vrecká na oblečenie, ale nechcete nosiť celý batoh, na drobné veci vám rovnako dobre poslúži ľadvinka.

Obuv

Ak používate cyklistické nášľapné pedále, pravdepodobne máte vo výbere obuvi jasno a potrebujete špeciálnu cyklistickú obuv. Avšak inak by ste si mali vybrať klasickú, uzavretú a pevnú obuv. Dobrou voľbou je obuv s tuhou a nie príliš širokou podrážkou. Môžete si napríklad vybrať turistickú obuv, ktorá je vhodná aj na bicyklovanie. Rozhodne povedzte nie sandálom, žabkám a šľapkám, ktoré by ste si mali nechať do mesta alebo na pláž, ale určite nie na bicykel.

Ponožky

Výber správnej obuvi nestačí, musíte si k nej vybrať aj správne ponožky. Ideálne sú športové, ktoré odvádzajú pot od chodidla a zároveň ho na správnych miestach kompresne spevnia.