Zaujímavosti

Ako sa obliecť do dažďa?

Vonku prší a napriek tomu musíte ísť von? Bojíte sa, že vás počas prechádzky v prírode zastihne dážď? Buďte pripravení a zostaňte v suchu aj v rozmarnom počasí.

 

Dážď je jednou z najdôležitejších súčastí kolobehu prírody, ale ak musíte byť vonku alebo vás zastihne dážď počas prechádzky, môže to byť nemilé. Avšak tomu sa dá predísť, ak budete pripravení a budete mať na sebe kvalitné nepremokavé oblečenie, ktoré vás udrží v suchu a teple po celý čas. Predídete tak aj nebezpečnému prechladnutiu.

Pracovné oblečenie odpudzujúce vodu

Najviac sú rozmarmi počasia ohrození ľudia, ktorí pracujú vonku. Preto je obzvlášť dôležité vybrať si oblečenie, v ktorom sa budú cítiť pohodlne za každých okolností. Do mrholenia a krátkych ľahkých prehánok postačí pracovné oblečenie s vodoodpudivou úpravou, ktoré neprepúšťa vodu a udrží vás v suchu. V prípade dlhšieho alebo silnejšieho dažďa je dobrý nápad pláštenka do dažďa.

Špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje vodu, má napríklad kolekcia pracovných odevov URBAN+ od výrobcu ARDON.

 

Pláštenky

Pri silnejšom alebo vytrvalejšom daždi je lepšie zvoliť si pláštenku, ktorá vás spoľahlivo ochráni pred premoknutím. Na jednodňové vonkajšie podujatia, pri ktorých sa obávame prehánok, môže postačovať jednorazová pláštenka takpovediac „pre každý prípad“. Pri dlhšom pobyte v daždi je vždy lepšie siahnuť po pevnej pláštenke, ktorá vás udrží v suchu po celý čas.

 

Nepremokavé nohavice, bundy, kombinézy

Pre tých, ktorí pracujú vo veľmi vlhkom prostredí alebo celý deň vonku v daždivom počasí, sú vhodné nepremokavé kombinézy alebo dvojdielne obleky s nepremokavými nohavicami a bundou.

 

Reflexné nepremokavé oblečenie

Ak potrebujete byť pri práci dobre viditeľní, odporúčame vám aj nepremokavé reflexné oblečenie. Nielenže vás ochráni pred silným dažďom a vetrom, ale zároveň budete vždy dobre viditeľní aj za zhoršených svetelných podmienok, čím zvýšite nielen vašu bezpečnosť pri práci.

 

Čižmy

Musíte sa pohybovať priamo vo vlhkom prostredí? Okrem nepremokavého oblečenia sa nezabudnite vybaviť aj nepremokavou obuvou. Najlepšou voľbou sú určite čižmy.

 

Športové nepremokavé a rýchloschnúce oblečenie

Pri turistike a prechádzkach v prírode je najlepšie byť pripravený na akékoľvek počasie. Vrstvenie oblečenia je ideálny spôsob, ako si udržať teplo a pohodlie za každých okolností. Vrchné oblečenie by malo byť predovšetkým odolné voči vode a vetru, zatiaľ čo základné vrstvy by mali byť hrejivé a rýchloschnúce.
TIP: Vždy je užitočné mať so sebou v batohu suché spodné tričko, do ktorého sa môžete prezliecť v prípade, že ste sa dostatočne nepripravili a zmoknete.